شرکت مهندسی صنعت آزما توسعه ایرانیان

سازنده و وارد کننده تجهیزات آزمایشگاهی و کنترل کیفیت

021-44471997
sanatazma@gmail.com

دستگاه رنگ سنج (spectrophotometer) اسپکتروفتومتر

دستگاه رنگ سنجی اسپکتروفتومتر

اسپکتروفتومتر Spechtrophotometer

 

دستگاه رنگ سنجی اسپکتروفتومتر

Spechtrophotometer

​اسپکتروفتومتر یک دستگاه اندازه گیری رنگ است که برای ثبت و ارزیابی رنگ استفاده می شود. به عنوان بخشی از یک برنامه کنترل رنگ، به ویژه در یک محیط و توزیع شده که در آن اجزاء در مکان های مختلف تولید می شوند و به عنوان یک کل جدایی ناپذیر در مونتاژ گرد هم می آیند. صاحبان برند، طراحان، تامین کنندگان و سازندگان از اسپکتروفتومترها برای مشخص کردن و ارتباط رنگ استفاده می کنند. تولید کنندگان از آنها برای نظارت بر دقت رنگ در طول تولید استفاده می کنند. هر نمونه فیزیکی میزان مشخصی نور، از آن بازتاب یا عبور می کند . یک اسپکتروفتومتر بازتابی میزان نور بازتاب شده از طول موج های مختلف طیف مرئی را اندازه گیری می کند، در حالی که یک اسپکتروفتومتر عبوری میزان نور عبوری از نمونه را اندازه می گیرد. اسپکتروفتومترها می‌توانند تقریباً برای هر چیزی، از جمله مایعات، پلاستیک، کاغذ، فلز، پارچه و نمونه‌های رنگ‌ شده، اندازه‌گیری و تجزیه و تحلیل ارائه دهند تا تأیید کنند که رنگ  تولید شده با نمونه استاندارد یکسان می باشد.

مناسب‌ترین قیمت

مشاوره فروش

تامین و تحویل سریع

خدمات پس از فروش

انواع دستگاه رنگ سنج اسپکتروفتومتر Spectrophotometer Types

 دستگاه رنگ سنج اسپکتروفتومتر پرتابل ( Portable Spectrophotometers)

اسپکتروفتومترهای قابل حمل X-Rite، محکم، دقیق و راحت در دست یا جیب شما، رنگ را در هر نقطه از کار شما اندازه می گیرند.

 دستگاه رنگ سنج اسپکتروفتومتر رومیزی (Benchtop Spectrophotometers)

اسپکتروفتومترهای رومیزی  انتخابی ارجح برای عملیات مبتنی بر آزمایشگاه هستند که به بالاترین سطح دقت و کنترل رنگ نیاز دارند.

اسپکتروفتومتر  (45º, 0º) Spectrophotometer

متداول ترین دستگاه رنگ سنج اسپکتروفتومتر، این ابزار طول موج نور منعکس شده در یک زاویه ثابت نسبت به نمونه، معمولاً 45 درجه را اندازه گیری می کند. این نوع اسپکتروفتومتر جمع و جور است و می تواند براقیت را حذف کند تا چشم انسان چگونه رنگ را ببیند. معمولاً برای اندازه گیری رنگ روی سطوح صاف یا مات استفاده می شود. عدد اول به زاویه روشنایی و عدد دوم به زاویه تشخیص اشاره دارد. با  دستگاه رنگ سنج اسپکتروفتومتر 45،0، منبع نور در 45 درجه از عمود بر نمونه می تابد و آشکارساز نور منعکس شده را با زاویه ، درجه یا عمود بر سطح جسم دریافت می کند.

 دستگاه رنگ سنج اسپکتروفتومتر کروی Sphere Spectrophotometer

اسپکتروفتومترهای کروی می توانند نور منعکس شده را در تمام زوایا اندازه گیری می کنند تا اندازه گیری رنگی را محاسبه کنند که دقیقاً با آنچه چشم انسان می بیند مطابقت دارد. آنها معمولاً برای اندازه گیری رنگی که روی سطوح بافت مانند منسوجات، فرش ها و پلاستیک ها و همچنین سطوح براق یا آینه مانند از جمله جوهرهای فلزی، چاپ روی فویل و سایر سطوح بسیار براق اعمال شده است، استفاده می شود. برخی از اسپکتروفتومترهای کروی فعال با اشعه ماوراء بنفش می توانند نور UV را در محدوده طول موج فرابنفش (185 تا 400 نانومتر) ارزیابی کنند. با اسپکتروفتومتر کروی، جسم مورد اندازه گیری به صورت پراکنده یا از همه جهات روشن می شود و آشکارساز نور منعکس شده را با زاویه 8 درجه از سطح جسم اندازه گیری شده دریافت می کند. این به “هندسه کره” معروف است، زیرا این ابزار حاوی کره ای است که نور پراکنده را فراهم می کند. در یک اسپکتروفتومتر کروی، داخل کره با یک ماده سفید مات بسیار بازتابنده، کم براقیت پوشیده شده است که برای پخش نور استفاده می‌شود و آن را به یک بازتابنده سفید تقریباً کامل تبدیل می‌کند. با برخورد پرتو نور به نقطه ای از سطح کره، بیش از 99 درصد نور منعکس می شود. در عین حال، روکش مات کره باعث می شود نور به طور تصادفی در همه جهات پخش شود. این در هر نقطه از سطح اتفاق می افتد و به طور موثر باعث می شود که نور درون کره به طور همزمان از هر جهت می آید و داخل کره منبع نور است.

 

اسپکتروفتومتر چند زاویه ای Multi-Angle Spectrophotometer

یک اسپکتروفتومتر چند زاویه ای رنگ یک نمونه را طوری مشاهده می کند که گویی در حال حرکت به جلو و عقب است، درست ک اسپکتروفتومتر تک پرتو، شدت نور نسبی پرتو را قبل و بعد از قرار دادن نمونه آزمایشی اندازه گیری می کند.

Benefits of an X-Rite Spectrophotometer

از بسته بندی مقوایی گرفته تا صابون لباسشویی تا فرش و قطعات پلاستیکی کوچک، اسپکتروفتومتر کمک می کنند تا اطمینان حاصل شود که رنگ تولید شده با رنگی که در ابتدا در اولین بار مشخص شده بود، مطابقت داشته باشد، و باعث کاهش ضایعات و صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود. اسپکتروفتومترهای رومیزی  X-Rite انتخاب ارجح برای عملیات مبتنی بر آزمایشگاه هستند که به بالاترین سطح دقت و کنترل رنگ نیاز دارند.

 

دانسیتومتر Densitometer

تراکم سنج یا یا دانسیتومتر برای چاپ سطوح مختلفی از کنترل فرآیند در چاپ وجود دارد. اگرچه مقایسه‌های بصری یک ارزیابی ابتدایی را امکان‌پذیر می‌سازد، اما آنها نیز بسیار ذهنی هستند و بنابراین خیلی دقیق یا قابل تکرار نیستند. تراکم سنج ها برای اندازه گیری و کنترل تراکم در چاپ چهار رنگ (CMYK) ایده آل هستند.

موارد کاربرد اسپکتروفتومتر در صنایع ذیل :

  • پوشش خودرو
  • خودرو و اتومبیل 
  • چاپ و بسته بندی و کاغذ
  • منسوجات، پارچه وپوشاک  
  • قطعات خودرو طراحان خودرو
  • پلاستیک ها و مستربچ ها و پریفرم ها
  • رنگ، پوشش رنگ و پوشش های صنعتی
  • لوازم آرایشی و بهداشتی شامل رژ لب ،لاک ناخن ،پودرها و کرم ها و انواع مایعات لوسیون ها
  • اندازه گیری رنگ موادغذایی، لوازم الکترونیکی مصرفی، انواع مصالح ساختمانی، چوب و MDF و کلیه تجهیزات مرتبط 

شرکت صنعت آزما توسعه ایرانیان  در روند رنگ، علم و فناوری، طیف کاملی از راه حل ها را ارائه می دهد که رنگ را به طور مداوم و دقیق از تولید گرفته تا تحویل نهایی کنترل کنید و اگر به دنبال برقراری ارتباط، فرمول‌بندی و اندازه‌گیری رنگ باشید، ما به شما کمک می‌کنیم با انتخاب درست دستگاه ها به هدف خود برسید . و کارشناسان ما در این امر شما را یاری می کنند. هم اکنون شرکت “صنعت آزما توسعه ایرانیان” امکان ارائه دستگاه های کنترل کیفی “اسپکتروفتومتر و رنگ سنجی” را از شرکت های 3nh  چین، X-Rite آمریکا و Konica  ژاپن ارائه می کند و تجهیزات زیادی را از این کمپانی ها در اختیار کارخانجات بزرگ کشور و آزمایشگاه های کنترل کیفی قرار داده است!

جهت مشاوره خرید و انتخاب دستگاه رنگ سنجی با کارشناسان ما در تماس باشید.

021-44471997

021-46045201