شرکت مهندسی صنعت آزما توسعه ایرانیان

سازنده و وارد کننده تجهیزات آزمایشگاهی و کنترل کیفیت

021-44471997
sanatazma@gmail.com

دستگاه تست شاخص جریان مذاب پلیمرها (MFI)

دستگاه تست شاخص جریان مذاب

Melt Flow Index Testers (MFI)

 

دستگاه تست شاخص جریان مذاب

Melt Flow Index Testers (MFI)

    پلاستومترهای اکستروژن که به عنوان تسترهای شاخص جریان مذاب نیز شناخته می شوند برای تعیین نرخ جریان جرم مذاب (MFR) و سرعت جریان حجمی مذاب (MVR) یک جرم مذاب پلاستیکی استفاده می شوند. اندازه‌گیری رفتار جریان مواد مذاب برای مقایسه گریدهای مختلف یک پلیمر استفاده می‌شود و پارامتر مهمی برای تضمین کیفیت و بازرسی کالاهای ورودی، انتخاب مواد و راه‌اندازی ماشین‌های پردازش توسط پردازنده‌های پلاستیکی فراهم می‌کند. تقاضا برای این شاخص های جریان مذاب با توجه به مرحله پردازش پلاستیک متفاوت است.

پلاستومترهای اکستروژن را برای شرکت‌هایی که در هر مرحله از تولید پلاستیک، از جمله تولیدکنندگان مواد خام، تولید کنندگان کامپاند  مورد استفاده قرار می گیرد .

Extrusion Plastometers

کاهش در مقدار MFI باعث چه مواردی میشود؟

 • افزایش سختی
 • افزایش استحکام کششی
 • افزایش در استحکام نقطه تسلیم
 • افزایش مقاومت در برابر خزش
 • افزایش چقرمگی
 • افزایش دمای نرم شدن
 • افزایش مقاومت در برابر تنش ترک
 • افزایش مقاومت شیمیایی
 • افزایش وزن مولکولی
 • کاهش جلا و براقیت
 • کاهش نفوذپذیری

روش تست سرعت جریان مذاب آزمایش جریان مذاب یک روش آزمایشی است که برای تعیین خواص جریان مواد ترموپلاستیک  با استفاده از دستگاه تست شاخص جریان مذاب می شود. این آزمایش میزان جریان مواد را در یک قالب استاندارد در حالی که تحت بار و دمای مشخصی قرار می‌گیرد، اندازه‌گیری می‌کند.

استاندارد تحت پوشش دستگاه

The melt flow test is described in standards ISO 1133-1 and ASTM D1238 (general test method), ISO 1133-2 (method for materials sensitive to time-temperature history and or/moisture, e.g. PBT, PET or PA), as well as ASTM D3364 (test method for PVC). ISO and ASTM describe the test methods (method A – MFR, method B – MVR, method C “half-die” – variation of method B, and method D multi-weight test, FRR) in a similar manner, however they differ in terms of test requirements for MFR and MVR measurement (barrel temperature, piston load).

دستگاه مطابق  استانداردهای ISO 1133, ASTM D 1238 Method AISO 4440 ,و استاندارد ملی  6980 و 1-7175

 • ASTM D1238 Melt Flow Rate Determination on Plastics
 • ASTM D1238 thermoplastics, ASTM D3364 PVC
 • ISO 1133 melt flow index testing plastics
 • ISO 1133-1, ISO 1133-2
 • Melt flow index test plastics
 • ISO 1133-1, ISO 1133-2
 • Determination of melt mass-flow rate (MFR or MFI), melt volume-flow rate (MVR)
 • Determination of MFR & MVR

MFR and MVR tests and other characteristic values of melt flow tests on plastics

Overview of the melt flow test incl. definition of the test methods for MFR and MVR tests and determined characteristic values, comparison between the test methods and standards ISO 1133, ASTM D1238 and ASTM D3364.

Extrusion Plastometers / Melt Flow Index Testers

The right extrusion plastometer for every testing volume.

Use an extrusion plastometer (also called melt flow index tester) for characterizing flow properties of a plastic melted mass. ✓Detailed information ✓Applications

ASTM D1238 and ISO 1133-1/-2: standard compliant testing made easy

روش آزمون

هر روش آزمایشی از قالبی با طول و قطر دهانه مشخص و همچنین دما و بار پیستون مشخص استفاده می‌کند که توسط استانداردهای ASTM D1238 یا ISO 1133 تعیین می‌شود. گرانول های پلیمری اضافه شده و با پیستون در ستون  و نازل دستگاه تحت فشار قرار می گیرند. یک دوره گرمایش مشخص پلیمر را ذوب یا نرم می کند.

وزنه ای روی پیستون قرار می گیرد و پلیمر مذاب با فشار وارد قالب می شود. پلاستومتر اکستروژن جرم اکسترود شده در واحد زمان (MFR) یا مسافت  پیستون را در واحد زمان  (MVR) محاسبه می کند.

ویدئو دستگاه تست شاخص جریان مذاب

سوالات متداول در مورد پلاستومترهای اکستروژن / تسترهای شاخص جریان مذاب

آیا پلاستومترهای اکستروژن مطابق ISO 1133-1، ISO 1133-2 و ASTM D1238 نتایج قابل مقایسه ای ارائه می دهند؟

از آنجایی که پلاستومترهای اکستروژن  که به آنها تسترهای شاخص جریان مذاب یا تسترهای MFI نیز گفته می شود) طبق استانداردهای ISO و ASTM از نظر طراحی بسیار مشابه هستند و اجزای مربوط به اندازه شناسی مانند قالب، پیستون وسیلندر اکستروژن یکسان هستند، می توانید تقریباً یکسان فرض کنید. سطح نتایج آزمایش با دستگاه تست شاخص جریان مذاب از نظر مقدار، مشروط بر اینکه شرایط آزمایش یکسان برای اندازه گیری MVR و MFR (یک بار آزمایش و دمای آزمایش یکسان) برای پلیمر مربوطه استفاده شود.

تفاوت اصلی بین تست های جریان مذاب به ISO 1133 و ASTM D1238 چیست؟

روش‌های آزمایش شاخص جریان مذاب ترموپلاستیک‌ها معادل هستند، اما یکسان نیستند، زیرا از برخی جهات، به‌ویژه از نظر روش آزمایش، متفاوت هستند. الزامات آزمایش برای اندازه گیری MVR و MFR: برای برخی از پلیمرها، دمای آزمایش و وزن آزمایش در ISO 1133 و ASTM D1238 متفاوت است. حجم توصیه شده پلیمر مورد استفاده کمی متفاوت است. مدت مرحله پیش گرمایش در ISO 1133-1 حداقل 5 دقیقه تنظیم شده است، اما می تواند به طور قابل توجهی بیشتر باشد. در ASTM D1238، مدت مرحله پیش گرمایش 7 دقیقه با تحمل دقیق 0.5 ± دقیقه استاندارد شده است. طبق استاندارد ISO، نقطه شروع آزمایش در موقعیت پیستون 50 میلی متر بالای قالب است، در حالی که ASTM D1238 این نقطه را روی 2±46 میلی متر تنظیم می کند. آزمایش انواع پلیمرهای حساس با توجه به وابستگی  زمان یا دما  و یا رطوبت (عنوان مثال PBT، PET یا PA ) در استاندارد جداگانه ISO 1133-2 توضیح داده شده است، در حالی که ASTM D1238 یک توالی زمانی محدود را مشخص می کند. ISO 1133-1 این را تا حد زیادی به اپراتور واگذار می‌کند که بخش یا فواصل اندازه‌گیری مناسب را برای روش اندازه‌گیری تعیین کند، در حالی که ASTM D1238 دقیقاً مشخص می‌کند که در چه فاصله سفر پیستون یا در کدام فاصله اندازه‌گیری باید در کدام مقدار MFR یا MVR انجام شود.

چرا تمیز کردن پلاستومتر اکستروژن بعد از هر آزمایش مهم است؟

حتی کوچکترین مقدار باقیمانده یا ناخالصی روی قالب، سیلندر یا پیستون می تواند منجر به انحرافات قابل توجهی در اندازه گیری شاخص جریان مذاب  در دستگاه تست شاخص جریان مذاب شود. به عنوان مثال، ناخالصی ها خاصیت سر خوردن پلیمر را روی دیواره اکستروژن و قالب تغییر می دهند، شکاف بین پیستون وسیلندر اکستروژن را کاهش می دهند و یا سطح مقطع سوراخ در قالب را کاهش می دهند. آنها عمدتاً از بقایای پلیمر آزمایش شده قبلی تشکیل شده اند که در ناهمواری دیوار ته نشین می شود، جایی که احتمالاً بیشتر و بیشتر تخریب می شود تا زمانی که یک لایه دوده مانند تشکیل دهد. وضعیت به ویژه زمانی بحرانی می شود که پلیمرهای مختلف یکی پس از دیگری اندازه گیری شوند و این با تغییر دمای آزمایش همراه است. رسوبات مواد تمیز کننده نیز می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود، به همین دلیل است که سیلندر معمولاً با یک پارچه نخی تمیز واکس نشده تمیز می شود. در مواردی که باقیمانده باقی مانده است، ممکن است لازم باشد ابزارها را با یک برس برنجی تمیز کنید .

شرکت صنعت آزما توسعه ایرانیان  با برخورداری از دانش فنی و علمی خود بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی، دستگاه تست شاخص جریان مذاب را با مناسب ترین قیمت از کمپانی خارجی و ساخت این شرکت در  اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

مناسب‌ترین قیمت

مشاوره فروش

تامین و تحویل سریع

خدمات پس از فروش

جهت مشاوره خرید و انتخاب دستگاه شاخص جریان مذاب (MFI) با کارشناسان ما در تماس باشید.

021-44471997

021-46045201