شرکت مهندسی صنعت آزما توسعه ایرانیان

سازنده و وارد کننده تجهیزات آزمایشگاهی و کنترل کیفیت

021-44471997
sanatazma@gmail.com

دستگاه براقیت سنج Gloss Meter

دستگاه براقیت سنج

Gloss meter

دستگاه براقیت سنج

Gloss meter

 دستگاه براقیت سنج در زاویه ای مشخص پرتوئی از نور را به سطح موردنظر تابانده و از میزان جذب نور، و محاسبه آن بر حسب درصد نسب تابش به انعکاس، میتواند میزان براقیت انواع سطوح را اندازه گیری کند. در این بخش همراه ما باشید تا به بررسی دقیق ویژگی ها و کاربرد این دستگاه بپردازیم…

یک دستگاه براقیت سنج به صورت معمول شامل یک مؤلفه ثابت مجهز به یک منبع نور استاندارد است، که یک پرتو نور را بر سطح میتاباند و یک آشکارساز با فلیتر مناسب برای دریافت اشعه هایی که از سطح منعکس میگردد و بر روی سطح آزمون اندازه گیری می کند؛ روش ASTM  بیان میکند که روشنایی باید تعریف شود، به طوری که ترکیب منبع نور به صورت طیفی تصحیح شود تا CIE بازده نورانی، V(؟)را با CIE نور SC روشن نماید.

دستگاه براقیت‌سنج آزمایشگاهی  یک ابزار است که در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود تا میزان درخشندگی یا براقیت سطح مواد را اندازه‌گیری کند. این دستگاه قادر است براقیت سطح جسم‌ها را به شکل عددی نمایش دهد تا تحلیل‌های دقیق‌تری در مورد ویژگی‌های بصری و سطحی مواد انجام شود.

براقیت یا درخشندگی سطح جسم‌ها به مقدار نوری بستگی دارد که توسط سطح جسم بازتابیده می‌شود. براقیت سطح جسم در واقع نسبتی است که نمایانگر میزان نور بازتابیده در زاویه مشخصی است. هرچه براقیت سطح جسم بیشتر باشد، نور بیشتری بازتابیده می‌شود و در نتیجه جسم براق‌تر به نظر می‌رسد.

موارد کاربرد دستگاه براقیت سنج (Gloss Meter)

اندازه گیری براقیت جوهر و کاغذ

اندازه گیری براقیت آلیاژ آلومینیوم

اندازه گیری براقیت رنگ در اتومبیل

اندازه گیری جواهرات و صنایع شیشه سازی

اندازه گیری براقیت سنگ مرمر، گرانیت  و کاشی

اندازه گیری براقیت تجهیزات الکترونیکی و پلاستیک

گلاس میتر یا براقیت سنج جهت اندازه گیری میزان براقیت سطوح استفاده میگردد .این دستگاه در زاویه ای مشخص پرتوئی از نور را به سطح تابانده و از میزان جذب نور و محاسبه آن بر حسب درصد نسب تابش به انعکاس میتواند میزان براقیت سطح را اندازه گیری کند.

زوایای مختلفی برای اندازه گیری براقیت وجود دارد که هر کدام وابسته به نوع سطح مناسب می باشند. برای غیر فلزات مانند پوشش ها و پلاستیک ها، مقدار نور منعکس با زاویه ای بیشتر نور کمتر میباشد ، زیرا برخی از پرتوهای نور به سطح مواد نفوذ کرده و به آن جذب می شود و یا به صورت رنگ پریده از آن پراکنده می شود. فلزات انعکاسی بسیار بالاتری دارند و به همین دلیل کمتر وابسته به زاویه هستند

بسیاری از استانداردهای فنی بین المللی ارائه دهنده روش استفاده و مشخصات لازم برای کاربرد انواع مختلف براقیت سنج مورد استفاده در مواد مختلف از جمله رنگ، سرامیک، کاغذ، فلزات و پلاستیک هستند. بسیاری از صنایع با استفاده از gloss meters  در کنترل کیفیت خود برای اندازه گیری براق بودن محصولات برای اطمینان از هماهنگی در فرآیندهای تولید خود استفاده می کنند.صنعت خودرو یکی از استفاده کنندگان اصلی براقیت سنج است و در کاربردهای مختلف از کارخانه تا کارگاه تعمیرات برای استاندارد سازی پوشش و … از آن استفاده میکنند.

دستگاه براقیت‌سنج آزمایشگاهی با استفاده از منحنی‌های کالیبراسیون و اصول تئوری نورسنجی، بازتاب نور را در زوایای مختلف اندازه‌گیری می‌کند و ارقامی مشخص را برای براقیت سطح جسم نمایش می‌دهد. این دستگاه عموماً در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، مصالح ساختمانی، جواهرات و صنایع شیشه‌سازی استفاده می‌شود تا کیفیت و زیبایی محصولات را ارزیابی کند.

مشخصات فنی دستگاه براقیت سنج

زاویه‌ی اندازه‌گیری:

 دستگاه براقیت سنج معمولاً قابلیت اندازه‌گیری زوایای مختلف را داراست تا بتواند براقیت سطح جسم را در زوایای مختلف ارزیابی کند.

رنج اندازه‌گیری:

 دستگاه براقیت سنج می‌تواند محدوده‌ی اندازه‌گیری براقیت سطح را تحمل کند و براقیت‌های مختلف را در حداکثر و حداقل مقادیر تعریف شده اندازه‌گیری کند.

دقت اندازه‌گیری:

 دستگاه براقیت سنج معمولاً برای دقت بالا در اندازه‌گیری براقیت سطح طراحی شده است و می‌تواند دقت‌های زیرمیلیمتری را ارائه دهد.

این فقط نمونه‌ای از کاربردهای دستگاه براقیت‌سنج است و در صنایع مختلفی مانند جواهرات، صنایع شیشه‌سازی، چاپ و بسته بندی و موارد دیگر نیز می‌تواند استفاده شود.

شرکت صنعت آزما توسعه ایرانیان، این دستگاه را با مناسب ترین قیمت از کمپانی های بزرگی همچون  3nh و ساخت این شرکت  با کیفیت و دقت بالا در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. با کارشناسان ما در تماس باشید. 

021-44471997

021-46045201

مناسب‌ترین قیمت

مشاوره فروش

تامین و تحویل سریع

خدمات پس از فروش