شرکت مهندسی صنعت آزما توسعه ایرانیان

سازنده و وارد کننده تجهیزات آزمایشگاهی و کنترل کیفیت

021-44471997
sanatazma@gmail.com

انواع دستگاه تست رنگ سنج موجود در بازار

از انواع دستگاه تست رنگ سنجی موجود در بازار مثل رنگ سنج جذبی، رنگ سنج بازتابی، رنگ سنج زاویه °۴۵/°، رنگ سنج مدل کروی و رنگ سنج چند زاویه ای در این مقاله قصد شرح و بررسی را داریم.

رنگ سنج جذبی 

رنگ سنج جذبی بیشتر برای موادی کاربرد دارد که شفاف هستند، مانند محلول‌ها و … . ولی اگر جسم مورد نظر مات باشد،  چون نور نمی‌تواند به درستی از داخل ماده عبور کند، از رنگ سنج‌های بازتابی استفاده می‌کنند؛ که با توجه به اهمیت و دامنه کاربرد رنگ سنج های بازتابی، در زیر به شرح مختصری از این دستگاه می پردازیم؛

رنگ سنج بازتابی

این نوع دستگاه رنگ سنج، دستگاهی سه کاناله است که رنگ را دقیقا مانند چشم انسان تجزیه و تحلیل می‌کند! در حقیقت رنگ سنج بازتابی اجزای رنگ را به صورت سه بعدی درمی آورد؛ سپس در یک فضای رنگ فرضی با استفاده از LAB یا °HCL معیارهای مکان یک رنگ را تعیین می‌کند؛ به بیانی دیگر یک رنگ را به مختصات فرضی تبدیل می‌کند؛ بنابراین دستگاه می‌تواند بر اساس این مختصات رنگ یک جسم را تعیین کند.

دستگاه رنگ سنج بازتابی

فضای رنگ بر اساس سه معیار  *L*A*B

در تصویر زیر منحنی بازتاب یک جسم قرمز را در نظر بگیرید؛ طیف بازتابی جسم در بازه 400 تا 700 نانومتر نشان داده شده است؛ همان طور که می‌بینید جسم قرمز، رنگ قرمز را با قدرت بیشتری بازتاب می‌کند. به همین دلیل است که ما توپ را به این رنگ می‌بینیم. علاوه بر این هیچگاه منحنی بازتاب دو جسم یکسان نیست. زیرا رنگدانه‌های به کار رفته شده در آن جسم با رنگدانه‌های اجسام دیگر متفاوت است. بنابراین این منحنی مانند اثر انگشت جسم است

در این رنگ سنج نور از یک منبع داخلی به سطح نمونه تابیده می شود؛ هنگامی که نور از سطح جسم بازتاب می شود از 3 فیلتر عبور میکند؛ این فیلتر مطابق با چشم انسان است.RGB(Red,Green,Blue)

روش کار رنگ سنج بازتابی

رنگ سنج زاویه °۴۵/°

این مدل مشهورترین دستگاه تست رنگ سنج، برای کنترل کیفیت و تضمین محصول است؛ در این رنگ سنج منابع نوری تحت زاویه 45 درجه نسبت به نمونه و گیرنده قرار می‌گیرند (الف)؛ و یا در مدلی دیگر آشکارسازها نسبت به لامپ‌ها و نمونه در زاویه 45 درجه قرار دارند (ب)؛ این دستگاه برای اندازه‌گیری رنگ انواع سطوح، رنگ‌ها و رنگدانه‌ها عملکرد خوبی دارد.

دستگاه تست رنگ سنج زاویه 45 درجه

رنگ سنج مدل کروی

رنگ سنج کروی نسبت به سایر مدل‌ها کمی پیچیده‌تر است. در این رنگ سنج منبع نور در داخل یک کره قرار می‌گیرد. سطح داخلی کره بسیار بازتابانده و به رنگ سفید است. نور به جای اینکه مستقیما با نمونه برخورد کند، با دیواره‌ها برخورد می‌کند و هزاران بار بازتاب می‌شود. بنابراین نور بازتابیده با نمونه برخورد می‌کند. آشکارساز و نمونه تحت زاویه 8 درجه نسبت به خط عمود قرار دارند. به همین دلیل است که به این مدل، رنگ سنج 8 درجه می‌گویند.

دستگاه تست رنگ سنجی مدل کروی

رنگ سنج چند زاویه ای

در بسیاری از صنایع از فلزات براق و یا مروارید استفاده می‌شود؛ در جسمی مانند مروارید رنگ‌های مشاهده شده از زوایای مختلف، متفاوت است؛ بنابراین این اجسام را نمی‌توان با رنگ سنج‌های دیگر اندازه‌گیری کرد؛ رنگ سنج چند زاویه‌ای می‌تواند این تغییر رنگ را به درستی تشخیص دهد.

از این رنگ سنج علاوه بر صنعت خودرو سازی، در لوازم آرایشی برای لاک ناخن، آرایش چشم و سایر صنایعی که مواد با خواص نوری جالب تولید می‌کنند، استفاده می شود.

هم اکنون شرکت “صنعت آزما توسعه ایرانیان” امکان ارائه دستگاه های کنترل کیفی “اسپکتروفتومتر و رنگ سنجی” را از شرکت های 3nh  چین، X-Rite آمریکا و Konica  ژاپن ارائه می کند و تجهیزات زیادی را از این کمپانی ها در اختیار کارخانجات بزرگ کشور و آزمایشگاه های کنترل کیفی قرار داده است!

همراه کارشناسان فروش :

بخش کاغذ و چاپ :09194122380 خانم مینوش عظیمی

چرم و نساجی ، پلیمر :09127206072اقای میلاد علم بیگی

بخش صنایع غذایی ، آزمایشگاه های همکار استاندارد و …09196655769  خانم مبینا رضایی 

مدیریت :  مهندس رضا گنجی 09123093567

تلفن : 02144471997- 02146045201

جهت مشاوره خرید و انتخاب محصول با کارشناسان ما در تماس باشید.