شرکت مهندسی صنعت آزما توسعه ایرانیان

سازنده و وارد کننده تجهیزات آزمایشگاهی و کنترل کیفیت

021-44471997
sanatazma@gmail.com

رطوبت سنج کاغذ (Moisture Meter)

تست و آزمون محصول نهایی در واحد های تولیدی، همواره راه حلی برای سنجش کیفیت آنها بوده است؛ در صنعت تولید ورق، کاغذ و همینطور کارتن سازی نیز همواره تست دقیق و مستمر باعث رضایت مشتری از کالای با کیفیتی که دریافت کرده است، میباشد؛ که در این میان، اندازه گیری میزان رطوبت موجود در کاغذ نیز، از اهمیت بالایی برخوردار است، که این آزمایش با کمک دستگاه رطوبت سنج کاغذ براحتی قابل انجام است؛

با توجه به نقش واهمیت اندازه گیری رطوبت در صنایع مختلف از جمله آخال ،کاغذ و ورق و صنایع غذایی و دارویی ، غلات و موادمعدنی ، سیمان ، شیشه و سایر مواد “شرکت صنعت آزما توسعه ایرانیان” دارای نمایندگی های مختلف از جمله کمپانی Doser آلمان، بزرگترین سازنده رطوبت سنج و ,Drick کمپانی های بزرگ از اتریش، تایوان و چین و سایر کمپانی های برتر در ضمینه ساخت رطوبت سنج میباشد.

اهمیت اندازه گیرى میزان رطوبت موجود در کاغذ

اندازه گیری رطوبت در کاغذ از چند جهت مورد اهمیت می باشد؛ رطوبت در حین تولید و کاهش انرژی، رطوبت مورد توافق بین خریدار و فروشنده که معمولا این عدد بین 8 تا 10% می باشد، که اگر بیش از این عدد باشد، خریدار آخال و یا کاغذ، در حقیت پول بیشتری بابت آب موجود در آخال و یا کاغذ پرداخت نموده است! همچنین رطوبت کاغذ در حین تولید ورق در ماشین های تولید ورق نقش و اهمیت بالایی در تولید محصول دارد؛ متاسفانه با بالا رفتن قیمت آخال و کاغذ جهت جلوگیری از به هدر رفتن پول خریدار ظرف چند سال اخیر خریداران استقبال زیادی در زمینه تهیه انواع رطوبت سنج برداشته اند!

کنترل رطوبت در کاغذ به دلیل اینکه رطوبت بیش از حد ممکن است دستگاه چرخشی و گرم شدن رولهای کاغذ را مسدود کند نیز، از اهمیت ویژه ای در طی روند تولید آن برخوردار است؛ همانطور که اشاره کردیم، بهترین راه برای اندازه گیری میزان رطوبت کاغذ، استفاده از دستگاه رطوبت سنج میباشد؛ که موضوع بحث ما در این بخش است؛ این دستگاه های تست رطوبت کاغذ دو گروه هستند:

انواع رطوبت سنج کاغذ

دستگاه رطوبت سنج کاغذ دارای مدل های مختلف از جمله تماسی و غیر تماسی با توجه به دامنه کاربرد آنها است؛ روش قدیمی اندازه گیری رطوبت کاغذ استفاده از آون و ترازو بود که کار بسیار زمان بر بود که خوشبختانه هم اکنون دستگاههای جدید با طراحی سنسورهای ویژه اندازه گیری در این زمان را بسیار ساده و در کوتاهترین زمان ممکن مهیا کرده است.

آزمایش کننده های رطوبت مطلق برای کاغذ و آزمایش کننده های رطوبت نسبی برای کاغذ؛ که هر دو گروه نتایج رطوبت را در مقیاس درصد نشان میدهند اما دامنه کاربرد آنها متفاوت است؛ تسترهای رطوبت مطلق برای کاغذ عمدتا استفاده می شود، تسترهای رطوبت برای کاغذ برای اندازه گیری سریع و دقیق یا رطوبت در کاغذ با یک کاوشگر قوی، توسط تولید کننده مستقیماً در رول های ماشین آلات کاغذ سازی

از طرف دیگر، در نظر گرفتن این نکته بسیار مهم است که خصوصیات فیزیکی هر کاغذ توسط محتوای رطوبت تعیین می شود. رطوبت کاغذ به دلیل خواص رطوبت ساز بستگی به رطوبت نسبی محیط دارد؛ آزمایشگرهای رطوبت نسبی کاغذ فقط در کارخانه های تولید کاغذ یا توسط متخصصان فنی در صورت شکایت مشتری مورد استفاده قرار می گیرند.

واحد اندازه گیری رطوبت

واحد اندازه گیری رطوبت برای اجسام مختلف متفاوت است! میزان رطوبت بعضی از اجسام را می توان با % نشان داد و برای بعضی دیگر از مقیاس 0 – 100 استفاده می کنیم، که 100میزان حداکثر رطوبت و 0 میزان حداقل آن است؛ تعدادی از دستگاه ها با استفاده از 3 شاخص خشک, مرطوب و خیس کار را برای کاربر بسیار ساده می کنند؛ اما در کل معمولا میزان رطوبت به شکل درصدی از مقادیر خوانده شده یا کل رنج اندازه گیری ابزار به صورت درصد (برحسب %RH) در اطلاعات فنی تجهیز می آیند.

تجهیزاتی که رطوبت را اندازه گیری می کنند، از نوع عقربه ایی بوده که نمی توان مانوری بر روی آن انجام داد؛ اما در نوع دیجیتالی می توان مقدار دقیق تری از رطوبت را اندازه گرفت و در صورت کاهش/افزایش رطوبت دستگاهی را روشن و خاموش نمود.

دستگاه رطوبت سنج کاغذ (Moisture Meter)

شرکت صنعت آزما عرضه کننده انواع تجهیزات آزمایشگاهی کاغذ، ورق، کارتن، دستمال کاغذی، چاپ و بسته بندی، در زمینه رطوبت سنج آخال، رول کاغذ و ورق، دستگاه های بسیاری را به بزرگترین کارخانجات تولیدی کاغذ و ورق ارسال نموده است؛ و بهترین رطوبت سنج رول کاغذ و اخال را از کمپانی Doser آلمان ارائه نموده است. اهمیت دستگاه های ساخت این شرکت، به دلیل دارا بودن سل های کالیبراسیون این کمپانی و استفاده از تکنولوژی بالا در دتکتورها می باشد که منحصر به این کمپانی بوده و باعث رسیدن به دقت بالا در اندازه گیری و ارائه جواب های دقیق میشود!

تمامی محصولات آن به کشور های آمریکا و اروپا از جمله سوئد و سوئیس و انگلستان و فرانسه و …. صادر می گردد؛ هم اکنون بزرگترین شرکت های مصرف کننده این دستگاه در ایران، میتوان “چوب و کاغذ مازندران” ، “راشا کاسپین ایرانیان” ، “کاغذ کسری” ، “کاغذ دنا” ، “پویا آیش مازندران” و بسیاری از مراکز ورق ساز را نام برد.

پیشنهاد اصلی مجموعه صنعت آزما برای مراکزی که مشکل بودجه ندارند استفاده از رطوبت سنج های ساخت آلمان می باشد! این شرکت دستگاه های خوب از شرکت چینی نیز که دارای دقت خوب می باشند را در این زمینه ارائه نموده است.

اندازه گیرى میزان رطوبت رول موجود در کاغذ

( آلمانی و چینی)

تعیین میزان رطوبت آخال کاغذ

رطوبت سنج آن لاین جهت نصب بر روی خط تولید

Infrared Online Moisture Meter

رطوبت سنج رول کاغذ
رطوبت سنج آخال کاغذ
رطوبت سنج آنلاین کاغذ

نحوه استفاده از رطوبت سنج آخال کاغذ

دستگاه رطوبت سنج آخال کاغذ، برای اندازه گیری رطوبت آخال (ضایعات کاغذ) به کار گرفته میشود؛ به اینصورت که دستگاه را برروی سطح آخال قرار داده و زمانیکه عدد روی نمایشگر ثابت شد، کلید سیو (save) را فشار میدهیم؛ این کار را روی قسمت های صاف و مسطح آخال (فلز نداشته باشد) تکرار میکنیم، و درنهایت دستگاه میزان متوسط را به ما نمایش میدهد؛ در داده های ذخیره شده، دمای محیط، منحنی کالیبراسیونی که استفاده کرده ایم و ساعت و زمان اندازه گیری نشان داده میشود؛ و به این ترتیب میزان متوسط رطوبت آخال مشخص میشود.

دستگاه رطوبت سنج آخال Doser Messtechnik

مشخصات رطوبت سنج DS5U با نمایشگر دیجیتال برای اندازه گیری رطوبت مطلق در آخال کاغذ، همچنین قابل استفاده برای اندازه گیری رطوبت تراشه های چوبی و خاک اره میباشد؛

 1. سنسور اندازه گیری میله با نوک تیز
 2. اصل اندازه گیری خازنی
 3. نمایش عددی آلفا دیجیتال
 4. ذخیره سازی برای 500 مقدار اندازه گیری
 5. تصحیح خودکار نقطه صفر
 6. کالیبراسیون کاغذهای باطله، گلوله ها و تراشه های چوبی اجرا شده کالیبراسیون خود را می توان به راحتی با عملکرد آموزش انجام داد
 7. تست و کالیبراسیون با مدول آزمون اختیاری PE50R
 8. برای اندازه گیری ضایعات کاغذ فشرده، باید یک سوراخ ایجاد شود، سپس سنسور باید به داخل سوراخ رانده شود تا میزان رطوبت اندازه گیری شود.
 9. براساس مقایسه اندازه گیری ها با روش خشک کردن کوره ، کالیبراسیون خاص مشتری امکان پذیر است.

دستگاه رطوبت سنج آنلاین جهت صنایع سلولزی (کاغذ)،  چوب، غلات، مواد پودری، سیمان، گچ، ذغال سنگ و صنایع غذایی

دستگاه رطوبت سنج آنلاین کاغذ، اندازه گیری فوری و بدون تماس رطوبت در حالت خشک و مرطوب را انجام می دهد؛ و میزان رطوبت را بصورت خودکار یا دستی تنظیم میکند تا متناسب با نیاز شما باشد! تنظیم مقدار رطوبت میتواند با باز و بسته کردن شیرهای تناسبی و یا منطقی، مقداری آب یا بخار آب را به مواد اضافه میکند؛ این نوع رطوبت سنج بهترین گزینه عملکردی در مورد آنالایزر رطوبت مواد است.

برخلاف سایر ابزارها این نوع رطوبت سنج می تواند بر روی محصول حتی با وجود شکاف های کوچک در جریان محصول نظارت داشته باشد و بدون تأثیر نور های محیطی میتواند بصورت صحیح به اندازه گیری ادامه دهد؛ این سیستم نسبت به تغییرات مواد مانند اندازه ذرات، ارتفاع و رنگ مواد حساس نیست، با یکبار کالیبراسیون اولیه همیشه به نحو احسن کار خود را انجام خواهد داد.

فواید دستگاه رطوبت سنج آنلاین
 • دقت دستگاه تا دو رقم بعد از اعشار می باشد
 • این دستگاه یک دستگاه ایده آل برای اندازه گیری رطوبت بر روی خط تولید می باشد
 • ضمنا مدل کامپیوتری این دستگاه امکان ثبت تمام اطلاعات را داراست

“شرکت صنعت آزما توسعه ایرانیان” آمادگی خود را جهت عرضه کلیه رطوبت سنج ها از جمله رطوبت سنج آنلاین جهت نصب بر روی خطوط تولید ( کاغذ، مواد غذایی، مواد معدنی ازجمله سیمان، شیشه و… ) و رطوبت سنج مدل اسکنردار و میله ای با طول سنسور مختلف جهت اندازه گیری رطوبت آخال و ورق، الیاف و پارچه، مواد غذایی و کشاورزی، مستربچ  و خاک و رطوبت سنج ترازو دارو وزنی و رطوبت سنج های محیطی و آب و هوا اعلام میدارد .

جهت مشاوره خرید و انتخاب محصول با کارشناسان ما در تماس باشید.