شرکت مهندسی صنعت آزما توسعه ایرانیان

سازنده و وارد کننده تجهیزات آزمایشگاهی و کنترل کیفیت

021-44471997
sanatazma@gmail.com

دستگاه تست رنگ سنج (اسپکتروفتومتر Spectrophotometer )

با توجه به اهمیت رنگ در زندگی امروز ما، و بررسی کیفیت رنگ و مقایسه های رنگی، لزوم تهیه دستگاه تست رنگ سنج در واحدهای تولیدی و آزمایشگاه های کنترل کیفی از اهمیت ویژه ای برخوردار است! تست رنگ سنجی اطلاعات مفید و کاربردی درباره رنگ و کیفیت چاپ و ماده در اختیار کاربران قرار میدهد؛ این دستگاه در مدل های مختلف، و با توجه به نیاز کاربر تولید شده و در صنایع مختلفی همچون؛ چاپ، پلیمرها، نساجی و چرم، صنعت خودرو و فلزات و… کاربرد دارند؛ در ادامه مطالب مهمی درخصوص انواع این تجهیزات، ویژگی ها و کاربرد آنها در اختیار شما همراهان قرار خواهیم دادکه امیدواریم مفید واقع گردد؛ همراه ما باشید…

انواع دستگاه تست رنگ سنج موجود در بازار

همانطور که اشاره کردیم از تجهیرات تست رنگ سنجی انواع مختلفی در بازار وجود دارد که در این بخش به معرفی آنها میپردازیم؛

رنگ سنج جذبی 

رنگ سنج جذبی بیشتر برای موادی کاربرد دارد که شفاف هستند، مانند محلول‌ها و … . ولی اگر جسم مورد نظر مات باشد،  چون نور نمی‌تواند به درستی از داخل ماده عبور کند، از رنگ سنج‌های بازتابی استفاده می‌کنند؛ که با توجه به اهمیت و دامنه کاربرد رنگ سنج های بازتابی، در زیر به شرح مختصری از این دستگاه می پردازیم؛

رنگ سنج بازتابی

این نوع دستگاه رنگ سنج، دستگاهی سه کاناله است که رنگ را دقیقا مانند چشم انسان تجزیه و تحلیل می‌کند! در حقیقت رنگ سنج بازتابی اجزای رنگ را به صورت سه بعدی درمی آورد؛ سپس در یک فضای رنگ فرضی با استفاده از LAB یا °HCL معیارهای مکان یک رنگ را تعیین می‌کند؛ به بیانی دیگر یک رنگ را به مختصات فرضی تبدیل می‌کند؛ بنابراین دستگاه می‌تواند بر اساس این مختصات رنگ یک جسم را تعیین کند.

دستگاه رنگ سنج بازتابی

فضای رنگ بر اساس سه معیار  *L*A*B

در تصویر زیر منحنی بازتاب یک جسم قرمز را در نظر بگیرید؛ طیف بازتابی جسم در بازه 400 تا 700 نانومتر نشان داده شده است؛ همان طور که می‌بینید جسم قرمز، رنگ قرمز را با قدرت بیشتری بازتاب می‌کند. به همین دلیل است که ما توپ را به این رنگ می‌بینیم. علاوه بر این هیچگاه منحنی بازتاب دو جسم یکسان نیست. زیرا رنگدانه‌های به کار رفته شده در آن جسم با رنگدانه‌های اجسام دیگر متفاوت است. بنابراین این منحنی مانند اثر انگشت جسم است

در این رنگ سنج نور از یک منبع داخلی به سطح نمونه تابیده می شود؛ هنگامی که نور از سطح جسم بازتاب می شود از 3 فیلتر عبور میکند؛ این فیلتر مطابق با چشم انسان است.RGB(Red,Green,Blue)

روش کار رنگ سنج بازتابی

رنگ سنج زاویه °۴۵/°

این مدل مشهورترین دستگاه تست رنگ سنج، برای کنترل کیفیت و تضمین محصول است؛ در این رنگ سنج منابع نوری تحت زاویه 45 درجه نسبت به نمونه و گیرنده قرار می‌گیرند (الف)؛ و یا در مدلی دیگر آشکارسازها نسبت به لامپ‌ها و نمونه در زاویه 45 درجه قرار دارند (ب)؛ این دستگاه برای اندازه‌گیری رنگ انواع سطوح، رنگ‌ها و رنگدانه‌ها عملکرد خوبی دارد.

دستگاه تست رنگ سنج زاویه 45 درجه

رنگ سنج مدل کروی

رنگ سنج کروی نسبت به سایر مدل‌ها کمی پیچیده‌تر است. در این رنگ سنج منبع نور در داخل یک کره قرار می‌گیرد. سطح داخلی کره بسیار بازتابانده و به رنگ سفید است. نور به جای اینکه مستقیما با نمونه برخورد کند، با دیواره‌ها برخورد می‌کند و هزاران بار بازتاب می‌شود. بنابراین نور بازتابیده با نمونه برخورد می‌کند. آشکارساز و نمونه تحت زاویه 8 درجه نسبت به خط عمود قرار دارند. به همین دلیل است که به این مدل، رنگ سنج 8 درجه می‌گویند.

دستگاه تست رنگ سنجی مدل کروی

رنگ سنج چند زاویه ای

در بسیاری از صنایع از فلزات براق و یا مروارید استفاده می‌شود؛ در جسمی مانند مروارید رنگ‌های مشاهده شده از زوایای مختلف، متفاوت است؛ بنابراین این اجسام را نمی‌توان با رنگ سنج‌های دیگر اندازه‌گیری کرد؛ رنگ سنج چند زاویه‌ای می‌تواند این تغییر رنگ را به درستی تشخیص دهد.

از این رنگ سنج علاوه بر صنعت خودرو سازی، در لوازم آرایشی برای لاک ناخن، آرایش چشم و سایر صنایعی که مواد با خواص نوری جالب تولید می‌کنند، استفاده می شود.

کاربرد عمومی رنگ سنج ها

از این دستگاه برای آزمایش کیفیت آب با استفاده از غربالگری مواد شیمیایی مانند کلر، فلوراید، سیانید، اکسیژن محلول، آهن، مولیبدن، روی و هیدرازین استفاده می‌شود. همچنین به تعیین غلظت مواد مغذی گیاهی (مانند فسفر، نیترات و آمونیاک) در خاک و یا هموگلوبین موجود در خون کمک می‌کند. در صنایع داروسازی از آن برای تفکیک داروهای تقلبی از داروهای اصلی استفاده می‌کنند. تولید کنندگان رنگ و منسوجات، رنگ سنج را جهت ارزیابی غلظت و کیفیت رنگ‌ها در رنگ سازی و رنگ آمیزی پارچه به کار می‌برند. از این دستگاه در زمینه‌های شیمیایی و بیولوژیکی به طور گسترده استفاده می‌کنند.

اجزای تشکیل دهنده رنگ سنج

رنگ سنج از 4 جز اصلی تشکیل شده است. این اجزا عبارتند از:

  • منبع نور: رایج‌ترین منبع نور مورد استفاده در رنگ سنج، لامپ تنگستن است.
  • تک رنگ ساز یا مونوکروماتور: برای انتخاب طول‌موج خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا در رنگ سنج‌ها از فیلترهای رنگی برای انتخاب طول‌موج استفاده می‌شود. انتخاب رنگ فیلتر به رنگ محلول بستگی دارد. در جدول ۱ انتخاب رنگ فیلتر بر اساس رنگ محلول آورده شده است.
  • سیستم آشکارساز: هنگامی که نور بر روی سیستم آشکارساز می تابد، یک جریان الکتریکی تولید می شود. این جریان از طریق گالوانومتر قابل مشاهده است
  • دستگاه اندازه‌گیری: جریان از آشکارساز به گالوانومتر منتقل می‌شود. این جریان با شدت نور متناسب است

البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که در رنگ سنج‌های جذبی نگهدارنده نمونه نیز به المان‌های تشکیل دهنده رنگ سنج اضافه می‌شود. برای اندازه‌گیری‌های رنگ سنجی از ظروف شیشه‌ای استفاده می‌شود. زیرا شیشه در ناحیه مرئی شفاف است. بنابراین همه طول‌موج‌ها را از خود عبور می‌دهد

تفاوت رنگ سنج و اسپکتروفتومتر در چیست؟

اسپکتروفتومتر یا طیف سنج دستگاه بسیار قدرتمندی است. زیرا نسبت به رنگ سنج فوق‌العاده دقیق است. همچنین دامنه کاربردی آن وسیع است. اما رنگ سنج‌ها دستگاه‌های بسیار ساده‌ای هستند. علاوه بر این اسپکتروفتومتر قابل تنظیم است. می‌توان از این وسیله برای اندازه‌گیری انواع نمونه‌ها استفاده کرد. اما طیف سنج بسیار گران‌تر از رنگ سنج است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که با وجود گران بودن اسپکتروفتومتر، استفاده از آن مقرون به صرفه است به این دلیل که هم. کاربردهای فراوانی دارد و هم دقیق‌تر است. طیف سنج هم میزان جذب و هم میزان عبور نور از یک نمونه را اندازه‌گیری میکند. اما با استفاده از رنگ سنج فقط می‌توانید میزان جذب نور را اندازه‌گیری کنید . علاوه بر این بازه طیف گیری رنگ سنج محدود است. ولی طیف سنج بازه طیف گیری وسیعی دارد.

تفاوت رنگ سنج و اسپکتروفتومتر

هم اکنون شرکت “صنعت آزما توسعه ایرانیان” امکان ارائه دستگاه های کنترل کیفی “اسپکتروفتومتر و رنگ سنجی” را از شرکت های 3nh  چین، X-Rite آمریکا و Konica  ژاپن ارائه می کند و تجهیزات زیادی را از این کمپانی ها در اختیار کارخانجات بزرگ کشور و آزمایشگاه های کنترل کیفی قرار داده است!

همراه کارشناسان فروش :

بخش کاغذ و چاپ :09194122380 خانم مینوش عظیمی

چرم و نساجی ، پلیمر :09127206072اقای میلاد علم بیگی

بخش صنایع غذایی ، آزمایشگاه های همکار استاندارد و …09196655769  خانم مبینا رضایی 

مدیریت :  مهندس رضا گنجی 09123093567

تلفن : 02144471997- 02146045201

جهت مشاوره خرید و انتخاب محصول با کارشناسان ما در تماس باشید.